Starostlivosť o spomienkové šperky

Ak chcete, aby Vám Váš nový šperk vydržal dlho krásny, tak je správna starostlivosť o neho veľmi dôležitá

Šperky zo striebra, aj tie pozlátené, podliehajú sčerneniu. Je to prirodzená vlastnosť striebra a da sa ľahko za pár sekúnd odstrániť čističom na striebro. Preto sa prosím nezľaknite, ak si z krabičky po čase vyberiete šperk a ten nebude vyzerať, ako keď ste ho odkladali. Viac informácií a tiež tipy na čistenie nájdete TU

Šperky zo živice všeobecne nemajú radi vystavovanie vode - odporúčam ich dávať dolu pred sprchovaním, kúpaním, umývaním rúk, riadu, pred návštevou sauny a tiež pred činnosťami, ktoré ich môžu namáhať - napríklad pred opaľovaním v soláriu. Šperky prosím nevystavujte vysokým teplotám a chemikáliám, ako sú napríklad sprchové gély, šampóny, mydlá, krémy, parfumy a podobne. Ak ich práve nebudete nosiť, odložte ich prosím do šperkovnice, najlepšie spolu so sáčkom silica gelu, ktorý bude pohlcovať vlhkosť a tým môže pomôcť predchádzať sčerneniu, ak máte šperk zo striebra. 

Všetky šperky tvorím s maximálnou pozornosťou. Snažím sa o to, aby boli krásne, jedinečné a dokonalé - také, aké by som rada nosila aj ja

Napriek tomu, keďže je to ručná práca, sa na nich môžu objaviť malé nedostatky ako napríklad bublinka v živici, drobné kúsočky materského mliečka, ktoré sa nepodarilo rozomlieť ( pre vyšší obsah tukov), prachová čiastočka (najmä ak pečatím vlásky - často sa v pramienku vláskov nachádzajú aj prachové čiastočky) a podobne. Sú to však len malinké nedostatky, ktorým sa pri ručnej tvorbe nedá úplne vyhnúť. Voľným okom ich takmer nevidieť, ale radšej na možnosť ich vyskytnutia sa v šperku dopredu upozorňujem.

Každá z nás je jedinečná a aj Vaše mliečko je jedinečné, prispôsobené na mieru presne Vášmu dieťatku. Preto každý šperk z materského mliečka bude mať vlastnú neopakovateľnú farbu.

Odtiene sa menia od vodovej bielej, cez jasnú bielu, krémovú, žltkastú, hnedastú, ale aj zelenkavú ( tá sa vyskytuje napríklad po liekoch alebo keď je dieťatko choré a vy vyrábate pre neho protilátky). Keď zverejním fotku Vášho mliečka , tak počítajte s tým, že to nie je ešte finálna farba. Mliečko ešte ďalším spracovaním vybledne a tiež sa ešte viac vysuší. 

Mliečko je živý organizmus, ktorý sa skladá z miliónov baktérií a preto je stabilizácia a konzervácia pre dlhé uchovanie mliečka v nezmenenom stave kľúčová 

Používam na to overené a otestované metódy, ale napriek všetkej snahe sa môže stať, že šperk časom zmení farbu. Môže to byť spôsobené živicou, ale aj samotným mliečkom. Verím, že tento výnimočný šperk budete vlastniť veľmi dlho, neviem však zaručiť, ako sa bude správať po rokoch, desaťročiach.