Černanie striebra a pozlátených (strieborných) komponentov

Černanie striebra je jeho prirodzená vlastnosť, ktorá sa preukáže najmä vtedy, ak je šperk skladovaný vo vlhkejšom prostredí, prípadne to môže byť reakcia aj na pH Vašej pokožky (alebo mojej, keďže so šperkom pracujem). 

 Táto vlastnosť striebra sa potláča rhódiovaním - nanesením tenkej vrstvy rhódia. Striebro vďaka nemu nečerná a stáva sa aj mechanicky odolnejším. Ak máte záujem o porhódiovanie Vašich strieborných šperkov, je to možné za doplatok 10 e /šperk. Týka sa to iba šperkov, ktoré tvorí zlatník. 

Ak striebro nie je rhódiované, tak môže sčernať. Stáva sa to hlavne vtedy, keď šperk nenosíte a je odložený v krabičke. Stať sa tak môže už po pár dňoch, ale nemusí sa to diať ani mesiace. Všetko záleží od podmienok a vlhkosti.  Černanie môžte minimalizovať do určitej miery tým, ze do šperkovnice dáte pár silica gel sáčkov (to sú tie malé sáčky s gulôčkami proti vlhkosti). 

Rozumiem, že je to vizuálne nepríjemné prekvapenie, keď otvoríte šperkovnicu a zistíte, že Váš šperk očernel. Vôbec sa však nemusíte báť, čističom na striebro to viete odstrániť za pár sekúnd - stačí jemne pretrieť kov a chemická reakcia sa postará o vyčistenie. Potom stačí šperk utrieť handričkou a znovu máte svoj šperk ako nový.
Handričku na čistenie prikladám ku strieborným šperkom ako darček 💕