Vyplakanie dieťatka

02.07.2023

Nechať dieťatko vyplakať, aby prespávalo celé noci?
Existuje už veľa štúdií a experimentov, ktoré zistili negatívny vplyv tejto "metódy" na vývoj a rozvoj mozgu i dieťatka. Toto je však osobnejšie a silnejšie, ako čítať štúdie 💗

Predstav si pocit, keď sa zobudíš uprostred noci, máš mokrú a ťažkú plienku, je ti zima a všade okolo teba je tma a toľko zvláštnych zvukov. Je to temné a desivé.
A zrazu dostaneš úder do hlavy - je to tvoja ruka. Vôbec ju nevieš ovládať, búcha ťa, škriabe na tvári a ťahá za vlasy. A tvoje nohy začnú odkopávať perinu, hoci ti je zima. Snažíš sa to zastaviť, ale majú svoju vôľu, vôbec ich nevieš ovládať.
A tak tam ležíš úplne bezmocná a vystrašená a nemôžeš nájsť mamu. Zavoláš na ňu a cítiš, že sa naozaj bojíš. Už nech je tu. A čo ak mama nepríde? Nevieš si predstaviť nič horšie a začneš plakať, pretože sa tak strašne bojíš a chýba ti. Nikdy si sa necítila tak zúfalo a osamelo, ako teraz...

A potom je tu zrazu ona. Stojí pri postieľke a pozerá sa na teba s obavami a láskou. Ona je to najkrajšie, čo si kedy videla. A ty sa na ňu usmievaš od šťastia a úľavy. Zdvihne ťa na ruky a pritúli. A vonia ako ona - mlieko, bezpečie a láska. Najlepšia vôňa na celom svete. Je teplá a hebká a jej ruky ťa hladkajú. Kŕmi ťa a pohmkáva si tvoju obľúbenú pesničku. Cítiš, že sa ti celé telo znova začína zohrievať. Najlepší pocit na svete. Cítiš, že ti oťažievajú oči a vieš, že teraz je všetko v poriadku, pretože je tu mama. Tvoja mama, ktorá sa o teba vždy postará. Deň a aj noc. Poslednýkrát sa na ňu pozrieš, kým znovu zaspíš. Vyzerá unavene a má zavreté oči, Aké úžasné, že tu chce napriek tomu v tejto chvíli sedieť s tebou. Usmeješ sa. Aké máš šťastie, že sa stala tvojou mamou.

Skrátené od : The Mommy Poet