Počuli ste už o mázku?

24.01.2021

Vernix caseosa, alebo po slovenky mázok, je doslova zázračný povlak, ktorý pokrýva pokožku bábätiek už počas toho, ako sú v brušku. Doslova chráni ich jemnú pokožku pred rozmočením

Zvyčajne sa objaví okolo 27. týždňa tehotenstva a neustále pribúda, aby chránil pokožku vášho dieťaťa pred plodovou vodou a umožňoval ďalšiu zdravú tvorbu pokožky. Zabraňuje strate elektrolytov a tekutín a funguje ako mikrobiálna bariéra, pričom izoluje dieťatko. Pomáha tiež udržiavať príjemnú a stálu teplotu dieťatka v maternici. V čase narodenia je samotný mázok zložený z približne 80% vody a mnohých ďalších prospešných zložiek. Vedci medzi nimi objavili lipidy, aminokyseliny, proteíny, antibakteriálne a antimikrobiálne látky. Tieto všetky látky pomáhajú chrániť Vaše dieťatko.

Ľudia sú jediný živočíšny druh, ktorý produkuje mázok. Tento prírodný "pleťový krém" chráni dieťatko pred škodlivými baktériami a patogénmi v maternici. Pri pôrode pôsobí ako prírodný lubrikant, ktorý uľahčuje pôrod a opäť chráni pred škodlivými baktériami pri príchode dieťatka na svet. 

Potenciálne výhody môžu mať z neho aj samotné mamičky - keďže sa mázok pri pôrode dotýka aj ich pokožky, môže pomôcť pri hojení a zacelení raniek vzniknutých pri pôrode. 

Akonáhle sa bábätko narodí, vychádza z teplučkého prostredia maternice do studenej reality svojho nového sveta. Tu mázok opäť  funguje ako izolačná vrstva a pomáha dieťatku pri zachovaní svojej telesnej teploty (samozrejme ideálne je okamžité priloženie na telo maminky). Bábätká, ktorým sa mázok okamžite zmyje, majú dokázateľne vyššiu mieru tepelných strát. 

Ďalšia úžasná vlastnosť mázku je, že vonia ako mamine mliečko - imunitné bielkoviny, ktoré sa v ňom nachádzajú, sú skutočne podobné, ako tie v materskom mliečku. Tak vie vďaka nemu dieťatko ľahšie nájsť prsko  a začať sa dojčiť.

Niektoré nemocnice bohužiaľ ešte aj v dnešnej dobe veria, že dieťatko je treba po narodení okamžite umyť. Pôvodná názor na mázok bol, že je plný potencionálne škodlivých mikróbov a že jeho rýchle umytie stimuluje dýchanie a cirkuláciu u dieťatka. Našťastie je tento názor už prekonaný a výskumami sa zistilo, že je to vlastne všetko naopak :).

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča vyhnúť sa kúpaniu dieťatka do 24 hodín po narodení (jemné čistenie akejkoľvek krvi, plodovej vody alebo iných sekrétov sa dá vykonať bez toho, aby sa zotreli mázok).

Iný prípad je, ak mázok nie je biely, ale žltohnedý alebo zelený. Môže to znamenať, že vaše dieťa už vylúčilo mekónium (prvú stolicu), takže áno, v tomto prípade ho treba umyť. 

Väčšina mázku sa absorbuje počas prvých 24 hodín, ale úplné vstrebanie môže trvať až niekoľko dní. Možno je dobré z tohto dôvodu odložiť prvé kúpanie Vášho dieťatka o niekoľko dní. Moja dcérka sa v nemocnici kúpala až na tretí deň. 

Ako ste sa rozhodli vy o kúpaní Vášho dieťatka?