Dotepanie vs. "pupočníková krv"

24.02.2023

Názov "pupočníková krv" som dala do úvodzoviek schválne - je to totiž krv bábätka, ktorá po pôrode nestihla ešte prísť späť do jeho tela a nachádza sa v placente. Pomocou autotransfúzie sa za 2-5minút (je to však individuálne a môže trvať dlhšie) vráti späť tam, kam patrí - do tela bábätka. Netreba robiť žiadne špeciálne úkony - stačí počkať.
Keď sa bábätko narodí až alarmujúcich 30 % jeho krvi sa zatiaľ nachádza mimo jeho tela. Takú stratu krvi u dospelého človeka kategorizuje odborná literatúra ako závažnú stratu krvi. Preto je veľmi dôležité nechať pupočník dotepať.

V dnešnej dobe už existuje veľa štúdií, ktoré potvrdzujú dôležitosť a benefity dotepania pupočníka. Dokonca aj 90 sekundové oddialenie ma výrazné a dlhodobé zdravotné benefity pre nového človiečika - pár linkov prikladám na konci článku.

Pri donosených bábätkách je najdôležitejším prínosom zvýšenie hemoglobínu, zvýšenie zásob železa, ktoré sú dokázatelné ešte aj po 6 mesiacoch od pôrodu a tiež zvýšenie počtu kmeňových buniek.

Pri predčasniatkach sú efekty ešte viditeľnejšie a prínosnejšie - klesá riziko krvácania do mozgu, riziko potreby krvnej transfúzie, riziko rozvinutia nekrotizujúcej enterokolitídy, ktorá ohrozuje 5-10 % predčasniatok a preukázateľne klesá tiež riziko úmrtia.
Tento článok neobsiahne všetko, ale verím, že vo Vás vzbudí zvedavosť a otázky a podnieti Vás ku vlastnému hľadaniu informácií.

Prajem Vám, aby ste sa rozhodli informovane a čo najlepšie 💕


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29097178/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23843134/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31203386/
https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2296145
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34309309/