Škodlivá metóda vyplakania

12.01.2021

Určite ste už počuli o metóde vyplakania sa bábätka, možno Vám ju aj odporúčala v dobrej viere niektorá známa. Táto metóda však u bábätiek zvyšuje koncentráciu stresového hormónu, ktorý vplýva na mnoho dejov v tele.  Verím, že čoskoro zásluhou maminiek, ktoré veria svojim prirodzeným materským inštinktom, upadne do zabudnutia.

10 faktov o škodlivosti plaču u bábätiek 

1. Keď dieťa plače, je to úprimné, nie je to manipulácia

2. Bábätká nevedia klamať. Je motivované uspokojením nesplnených potrieb -samota, smäd, hlad, zima, teplo, nepohodlie, strach.

3. Známy ′′ tréning pľúc ′′ môže viesť k ohrozeniu bábätka - nedostatok spánku, zvracanie, prietrž atď. 

4. Dieťa môže dočasne aj ′′ stratiť ′′ hlas.

5. Ak dieťa plače osamote, do tela sa mu vyplavuje množstvo stresových hormónov.Tie do zaťažujú Amygdalu - centrum strachu. V dospievaní a dospelosti ľudia, ktorí zažili  metódu vyplakania, znášajú stresujúce situácie ťažšie.

6. Vyplakanie detí - metóda, ktorú naša spoločnosť v minulosti legitimizovala a niekde sa stále odporúča, aj keď škodlivosť tejto praxe je skutočne dokázaná odborným výskumom. 

7. Keď bábätko plače ,pre neho je to sitúacia porovnateľná s našim strachom o život

8. Reakcie matiek, ktoré vyskúšali metódu vyplakania  sú väčšinou rovnaké - plačú za zatvorenými dverami a dieťa plače v postieľke. Volá o pomoc, záchranu a matky to podvedome vedia. 

9. Dieťa, ktoré si prešlo procesom vyplaču, začína ′′ prežívať ′′ - prestane aktívne signalizovať svoje potreby

10. Metóda plaču nie je prospešná zo žiadnych uhlov pohľadu